Friday , 30 October 2020 | جمعه , ۹ آبان ۱۳۹۹
آخرین خبرها
شما اینجا هستید: خانه » خبر و مقالات » چمران در چ چه چیزی برای گفتن داشت؟
چمران در چ چه چیزی برای گفتن داشت؟

چمران در چ چه چیزی برای گفتن داشت؟

روزگاریست که دلِ اهلِ دل مثل سیر و سرکه می جوشد و در تب و تابند که مؤمنین دلِ عزیزِ زهرا را خون نکنند. اما کو گوشِ شنوا؟؟؟

مگر می شود خدای ناکرده کمی زحمت بکشیم، مبادا تغییر کنیم. می ترسیم که اگر بگوییم الف آنوقت باید تا ی پیش برویم. ترس از موفقیت… ترس از اینکه بدانیم و بتوانیم و انجام دهیم… آخر اگر دانستیم و توانستیم و به انجام رساندیم، می فهمیم که خیلی چیزها هنوز نداریم و می فهمیم خیلی دورتر این حرف ها باید برویم… آنوقت می فهمیم که توشه نداریم و دست هایمان حسابی خالی است، پس اصلاً بیخالش باش. عیب ما همین است.

اوشبانه قطره قطره اشک می ریزد که ای مومنین، ای شیعیان، ای ولایتی ها لااقل شما آبرو مریزید و نمکدان نشکنید… اما ما گوشمان با صدای زنگ موبایل ها و آهنگ ها و غرش موتور ماشین ها، سنگین شده است، انقدر سنگین که نمی شنویم صدای بهترین بنده روی زمین را…

می دانید از چه می گوید؟ از عمل… از توحیدِ عملی… از دینِ عملی… از فرهنگِ عملی…

گاهی ما، از بسیجی بودن فقط تسلیح را می شناسیم، فقط چفیه و بیسیم و کارکِرد را می شناسیم. فقط همین ها را عمل می دانیم.

راستی چرا حاتمی کیا فقط آخر کار و فقط وقتی مجبور شد به دست چمران اسلحه داد؟ این کار اتفاقی بود یا حرفی با منو تویِ بسیجی داشت؟ مگر چمران کم جنگیده بود؟ مگر کم دلاوری ها از او دیده بودیم؟ مگر یادمان رفته که در لبنان چه کرد؟ نه… حاتمی کیا برای ما پیغام دیگری داشت.

بهترین چهره چمران را در چ می شد دید. چهره ای که متعلق به امروز است. چهره ای که میتوان از آن آموخت که چطور نرم نرم بجنگیم و به قول آذری زبان ها گاماس گاماس پیروز شویم. چمران به به ما نشان داد که گاهی به جای خون دادن، باید خون دل خورد. گاهی روال کار متفاوت است. گاهی با خودی طرف هستی، با کسی که اسلحه اش سمت تو نیست اما کنار تو هم نمی جنگد. اینجا وقت نشان دادن عمل است نه جنگیدن با خودی… باید خودت درست عمل کنی تا دیگران ببینند و بفهمند و از روی دستت مشق کنند. مشقِ جنگ. مشقِ دانایی. مشقِ کردار.  گاهی اسلحه تو درست عمل کردن و یا به زبانی دیگر درست رفتار کردن است. به همین سادگی…

اگر چ را ندیده اید، حتماً ببینید…

21H

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top